Bajaderka w kształcie szyszki
Niezwykle efektowny deser w duchu zero waste który zachwyci gości na każdej imprezie.
Składniki :
- 600 g pokruszonego ciasta ( bez masy kremowej , galaretek , owoców )
- 50 g pokruszonych herbatników
- 5o g orzechów włoskich
- 80 g masła
- 50 g czekolady gorzkiej
- 2 łyżeczki miodu
- 50 ml rumu
- 50 ml mleka
- 50 g rodzynek
- 1 łyżka masła orzechowego
- 200 g gęstych powideł
- płatki czekoladowe do dekoracji
- cukier puder
Wykonanie :
- rodzynki umieszczamy w miseczce i zalewamy rumem. Odstawiamy na około godzinę . W tym samym czasie rozpuszczamy w rondelku masło i czekoladę.
- do pokruszonego ciasta wsypujemy pokruszone herbatniki i drobno posiekane orzechy.
- do miski z suchymi składnikami dodajemy , rozpuszczone masło , czekoladę , miód, masło orzechowe , gęste powidła oraz rodzynki z rumem. Całość wyrabiamy na gładką masę . Jeśli ciasto wyszło za suche dodajemy trochę mleka. Jeśli ciasto jest za rzadkie dodajemy pokruszonych herbatników.
- z masy formujemy stożki i ozdabiamy je płatkami czekoladowymi tak aby powstały szyszki i posypujemy cukrem pudrem . Wstawiamy do lodówki na ok poł godziny.
Wskazówka : do dekoracji szyszki zamiast płatków czekoladowych można użyć płatków migdałowych zanurzonych w rozpuszczonej czekoladzie.

